Hypotéka na byt 2014 – podmínky jejího získání, které se vyplatí znát

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Hypotéku na byt v osobním vlastnictví nabízí všechny hypoteční banky v České republice. Získat můžete úvěr na celou hodnotu nemovitosti (tzv. 100% hypotéka) při splatnosti až 30 let, pokud budete žádat o hypotéku na 70 % hodnoty nemovitosti, činí maximální splatnost hypotéky 40 let.

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéku na družstevní byt nabízí v tuto chvíli Hypoteční banka, ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a Sberbank. V případě této hypotéky však u všech uvedených bank platí, že Vámi kupovaný družstevní byt musí být nejpozději do 24 měsíců převeden do osobního vlastnictví tak, abyste jim následně mohli ručit. Potvrzení o tom, že byt bude skutečně převeden do Vašeho osobního vlastnictví, pak banka vyžaduje již v době, kdy žádáte o hypotéku, tj. bez tohoto potvrzení hypotéku nedostanete.

Pokud družstevní byt, který kupujete, nebude do 24 měsíců převeden do Vašeho vlastnictví, můžete situaci řešit tím, že bance dáte do zástavy jinou nemovitost (např. rodičů, sourozence apod.).

 Co banky potřebují ke schválení hypotéky?

-          Posouzení příjmů a výdajů

  • potvrzení o výši Vašeho příjmu na formuláři banky (vyplňuje zaměstnavatel), případě poslední uzavřené daňové přiznání
  • doložení dalších příjmů odpovídajícím způsobem (např. výživné doložené rozhodnutím soudu, budoucí nájemné doložení nájemní smlouvou či budoucí nájemní smlouvou)
  • informace o všech Vašich úvěrech, které nyní splácíte (banka si ověřuje sama v Bankovním registru klientských informací)

-          Určení vhodnosti zástavy

  • výpis z katastru nemovitostí (zajistí si banka sama)
  • odhad ceny nemovitosti (zpracuje hypoteční makléř, případně smluvní znalec banky)

A co proto, aby Vám mohla poslat peníze na účet?

Schválení hypotéky ještě neznamená, že skutečně nějaké peníze dostanete. Vyplacení půjčených peněz podmiňují všechny banky vinkulací pojištění nemovitosti v jejich prospěch (tj. pokud se s Vaší nemovitostí něco stane, nevyplatí pojišťovna peníze Vám, ale bance. Ta je pak použije na rekonstrukci nemovitosti) a minimálně návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí (v ideálním případě potvrzení o vložení zástavního práva).

Chcete si koupit byt? Kontaktujte mne, rád Vám zdarma porovnám nabídky všech bank se kterými spolupracuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>